پذیرش : 0919422032091018085-021مدیریت : 09121097713

دیتیلینگ خودرو - ceramicpro.ir

آموزش دیتیلینگ
آموزش دیتیلینگ خودرو شامل مجموعه کاملی از تمام مراحل، نظافت تخصصی ، شستشوی موتور ، کابین ، بدنه و سایر قسمتهای خودرو می باشد. این شیوه نظافت بیشترین تمرکزش بر از بین بردن هرگونه آلودگی و خط و خش در بخش های بیرونی و داخلی بوده و حتی به تمیز کردن و رفع گرد و غبار و آلودگی از موتور نیز توجه دارد. به همین دلیل پس از دیتیلینگ ماشین چهره و جلوه فوق العاده زیبایی خواهد داشت. ما در سرامیک پرو در ادامه به مواردی از قبیل دیتیلینگ چیست، تاریخچه، مراحل مختلف کار، ابزارهای مورد نیاز و قیمت و تفاوت آن با کارواش به طور کامل اشاره خواهیم داشت.

دیتیلینگ چیست؟

دیتیلینگ خودرو یکی از کاربردی ترین اقدامات برای حفظ زیبایی جلوه ظاهری و داخلی خودرو می باشد که نه تنها منجر به تمیز شدن آن می گردد، بلکه در از بین بردن خط و خش های روی رنگ بدنه نیز تاثیر زیادی دارد. در حالت کلی دیتیلینگ خودرو به معنای کلیه خدمات از قبیل شستشوی بدنه، شیشه ها، گلگیر و لاستیک، ریکاوری رنگ بدنه (پولیش)، اجرای لایه محافظتی سرامیک بدنه ، کابین و سایر قسمتهای خودرو و یا استفاده از واکس خودرو، تمیز کردن بخش های داخلی و روکش صندلی، موتور ماشین گفته میشود. به همین دلیل این عمل زمان بر بوده و به ابزارهای زیادی با توجه به شرایط خودرو نیاز دارد.

نکته بسیار مهم اینکه، برخلاف تصور اغلب افراد، هیچ یک از مراحل دیتیلینگ ماشین تاثیری بر ترمیم رنگ و صافکاری بدنه و مورد مشابه ندارد و تنها با پولیش خراش های جزئی را از بین میبرد. به همین دلیل در مراحل آموزش دیتیلینگ خودرو به نقاشی و رنگ کاری ماشین پرداخته نمیشود و تمرکز اصلی بر روی نظافت و شستشوی عمیق است.

آموزش دیتیلینگ-ceramicpro.ir
آموزش دیتیلینگ-ceramicpro.ir

آموزش انواع دیتیلینگ خودرو

همان طور که در طول متن اشاره شد، دیتیلینگ تنها بر تمیز شدن و شستشوی یک بخش از خودرو تمرکز نداشته و تمام قسمت های داخلی و خارجی را شامل میشود. در حالت کلی می توان فرآیندهای دیتیلینگ را به صورت زیر در دو گروه کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

بنر- ceramicpro.ir

آموزش دیتیلینگ خارجی خودرو

در اغلب مواقع دیتیلینگ از بخش های بیرونی ماشین شروع میشود و مراحل کلی کار شامل موارد زیر می باشند:

1- شستشوی بدنه

یکی از مهم ترین کارهایی که قبل از پولیش و واکس زدن باید به آن توجه داشت، تمیز کردن بدنه می باشد. برای این منظور با توجه به حساسیت رنگ بدنه و اجزای داخلی کابین خودرو لازم است مواد شوینده مناسب و مخصوص خودرو انتخاب شود. سپس تمام بخش های بیرونی خودرو از قبیل شیشه ها، بدنه، گلگیر و لاستیک و غیره با تجهیزات مختلف شستشو داده شده و آلودگی های روی آن از بین میرود. در نهایت با دستمال های میکروفایبر تمام بخش ها باید کاملا خشک و تمیز شوند تا لک روی بدنه ایجاد نشود. تمیز نشدن مواد شوینده و عدم نظافت در فضای مناسب ( زیر نور آفتاب و بدنه گرم خودرو ) باعث میشود تا لک های سفید رو بدنه بوجود آید و به همین دلیل در نتیجه کار پولیش تاثیر خوبی ایجاد نمی کند. همچنین توجه داشته باشید که در این مرحله موتور شویی و از بین بردن گرد و غبار و آلودگی های موتور نیز در این مرحله باید با تجهیزات و مواد مناسب انجام شود.

آموزش دیتیلینگ-ceramicpro.ir
آموزش دیتیلینگ خودرو - ceramicpro.ir

2- پولیش خودرو

پس از تمیز کردن کاملا بدنه، وارد یکی از مهم ترین و اصلی ترین کارها در دیتیلینگ خواهید شد. پولیش خودرو که تمرکز آن بر از بین بردن خط و خش و رنگ پریدگی های جزئی و موارد مشابه می باشد در این مرحله انجام میشود. برای این منظور با توجه به نوع خراشیدگی های موجود روی بدنه می توان از پولیش ، پد و دستگاه های مخصوص استفاده کرد. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که تنها پولیش بدنه و سطح روی خودرو نباید انجام شود و شیشه ها و چراغ خودرو نیز باید با مواد و روش های مناسب کاملا براق و صیقلی شوند.
در آموزش دیتیلینگ خودرو بیشترین تمرکز بر پولیش کاری می باشد، چون کوچکترین اشتباه در آن باعث میشود تا خط و خش روی بدنه ایجاد شود و نتیجه نهایی کار دلچسب نخواهد بود.

3- استفاده از پوشش محافظ

به عنوان آخرین مرحله از دیتیلینگ ماشین، می توان از پوشش های محافظ استفاده کرد. پوشش های محافظ برای بدنه خودور تنوع بسیار زیادی داشته و با انتخاب مواردی همچون واکس و نانو سرامیک می توان از رنگ پریدگی و ایجاد خراشیدگی و اکسید شدن رنگ و غیره جلوگیری کرد. علاوه بر بدنه خودرو، سایر بخش های پلاستیکی و محافظ موتور و موارد مشابه نیز با بهتر است با پوشش محافظ مناسب در برابر آب و آلاینده ها مقاوم شوند.
علاوه بر موارد فوق، می توان از چند اقدام بسیار کاربردی برای انجام حرفه ای دیتیلینگ استفاده کرد. اگر رنگ پریدگی در سطح خودرو وجود دارد، با دو مرحله پولیش حرفه ای و یا لیسه گیری حرفه ای می توان اشکالات را رفع کرد. علاوه براین، لایه محافظ کاورهای رنگی و ppf که از مواد پلی اورتان تولید میشود نیز می تواند به شدت بر مقاوم سازی بدنه خودرو در برابر خراشیدگی تاثیرگذار باشد. دقت داشته باشید که سرامیک کردن بدنه خودرو نیز از خدمات دیتیلینگ خودرو محسوب نمیشود و یک مرحله تکمیلی است که اجرای آن نیاز به مهارت داشته و مواد آن نیز باید کیفیت داشته باشند.

تاریخچه دیتیلینگ خودرو

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که پیدایش صنعت دیتیلینگ خودرو (اتومبیل) چگونه و از کجا شروع شده است؟
دیتیلینگ اتومبیل عمل نظافت، تمیز کردن و نگهداری کامل وسیله نقلیه است. این امر برای اطمینان از کیفیت رنگ و فضای داخلی خودرو است.
تاریخچه ثبت و پیدایش دیتیلینگ خودرو در آلمان از سال 1800 آغاز شد، زمانی که از چربی‌های حیوانی برای محافظت از رنگ اتومبیل استفاده می‌شد و امروزه از واکس ، موم ، پوشش سرامیک و… استفاده می‌گردد. در آن زمان نیاز زیادی به محافظت از رنگ اتومبیل بود، چرا که گرد و غبار زیادی در هوا وجود داشت و بیشتر جاده‌ها خاکی بودند. اما چالش استفاده از چربی حیوانی این بود که در وسیله نقلیه بوی نامطبوعی ایجاد می¬کرد و باعث جلب حشرات به خودرو می‌شد.
در سال 1888 منزرنا، که امروزه یکی از فروشندگان برتر دیتیلینگ است، تولید طیف وسیعی از مواد ترکیبی جامد، مایع و خمیری را آغاز کرد.
در سال 1901، فرانک مگویر جونیور (Meguiar) از ایالات متحده آمریکا، یک آزمایشگاه کوچک پولیش وسایل منزل تأسیس کرد و از پولیش خود برای مبلمان و همچنین برای پوشش دادن بیرون ماشین استفاده نمود. امروزه این برند به عنوان غول دیتیلینگ شناخته می‌شود. پس از چند سال (1910)، جورج سیمونز که او نیز اهل ایالات متحده آمریکا بود، یک تمیز کننده و یک محصول موم کارناوبا اختراع کرد. او موفق شد محصولش را در چند فروشگاه خاص بفروشد و از مشتریان اجازه گرفت آن را بر روی خودرو آنها با دریافت حداقل هزینه استفاده کند. هر چند که این محصول (واکس و موم) دوام نیاورد و پس از چند روز از بین رفت.
از همان سالهای ابتدایی ورود خودرو به زندگی انسان، نگهداری و تمیز بودن بدنه داخلی و خارجی آن اهمیت زیادی داشته و این موضوع با بررسی تاریخچه دیتیلینگ کاملا درک میشود. برخلاف تصور بسیاری از افراد که به دنبال آموزش دیتیلینگ هستند، این واژه و کاربرد آن چیز جدیدی نیست. رد پای این فرآیند را می توان در سالهای 1800 میلادی که از کشور آلمان شروع شده است را مشاهده کرد که از روغن حیوانی برای براق شدن سطح بیرونی خودروها استفاده میشد. روغن و چربی حیوانی تا حد زیادی می توانست مانع از انباشته شدن زیاد گرد و غبار جاده ها روی خودرو شود، اما بوی بد و زننده آن یکی از بزرگترین چالش های پیش رو به شمار می رفت.
در اوایل دهه 1920، 3M با اختراع اولین کاغذ سنباده ضد آب و چسب¬های نواری بدون اثر، انقلابی در صنعت دیتیلینگ خودرو جهان ایجاد کرد که واقعاً به نقاشان اتومبیل کمک نمود. در سال 1944، Plastone TM اولین واکس ماشین بطری شده توسط بن هرش را تولید کرد که اکنون به Turtle Wax معروف است. در دهه 1970، ژاپنی‌ها و اروپایی‌ها از رنگ‌های فلزی با پوشش روشن استفاده می‌کردند. این کُت از نظر سختی، ماندگاری رنگ و براقیت خودرو نتایج برجسته‌ای به همراه داشت. این تکنولوژی بعد از 2 تا 3 سال به ایالات متحده آمریکا برده شد، اما بر روی رنگ بسیاری از اتومبیل‌ها موفق عمل نکرد.
با گذشت سال¬ها، متخصصین خلاقیت پیدا کردند و توانستند محصولات دیتیلینگ بیشتری را به صورت خودکار ابداع کنند. در دهه 1990، محصول Clay در ژاپن ابداع و به ایالات متحده آمریکا برده شد. همچنین در این مدت، محصولات شفاف کننده رنگ که تولید آنها بر پایه آب بود تولید و به بازار عرضه شد. میکروفیبرها نیز در این مدت در سوئد مورد استفاده قرار گرفتند و در طول یک دهه به موفقیت بزرگی در اروپا دست یافتند.
در سال 2007 موم‌های شفاف رنگ که از پوشش‌های پلیمری و فناوری نانو هستند، اختراع شد.
این فقط تاریخچه مختصری از صنعت دیتیلینگ خودرو بود که به آن اشاره کردیم. نوآوری‌های بیشتری به این لیست شگفت¬انگیز اضافه خواهد شد. روند کنونی رشد این صنعت در مراقبت از اتومبیل قطعاً دارای جزئیات بیشتر و سازگار با محیط زیست در حال پیشرفت است، خصوصاً به این دلیل که دیتیلینگ اتومبیل به دلیل تأثیر منفی بر محیط زیست، توسط سازمان بهداشت جهانی و محافظت از محیط زیست کاملا تحت کنترل است. امروزه بسیاری از دیتیلرها و مشتریان به طور یکسان محصولات مراقبتی غیرشیمیایی را به استفاده از محصولات شیمیایی ترجیح داده و انتخاب می‌کنند و شرکت‌ها نیز برای جلوگیری یا حداقل کاهش تأثیر منفی بر محیط زیست، در حال ابداع محصولاتی هستند که سازگار با محیط زیست باشد.
هر از گاهی تمیز کردن و نظافت یا دیتیلینگ اتومبیل خود را بپذیرید، زیرا مسئولیت بزرگی در قبال حفظ سرمایه شماست.
با توجه به اهمیت بسیار زیاد دیتیلینگ خودرو در حال حاضر نیز برندهای مختلفی محصولات متعدد در این زمینه ارائه داده و انواع دستگاه های پولیش و ابزارهای پیشرفته در دسترس می باشند. تنوع در این ابزارها و دستگاه ها بسیار زیاد بوده و بخشی از دوره های آموزش دیتیلینگ به معرفی ایی وسایل و آشنایی با نحوه استفاده از آنها پرداخته میشود.

دیتیلینگ حرفه ای خودرو با سرامیک پرو

سرامیک پرو یکی از معتبرترین مراکز در زمینه واردات و پخش مواد نانو سرامیک و تجهیزات دیتیلینگ برای خودرو می باشد. مواد وارداتی توسط این مجموعه پوشش شیشه ای مقاوم در برابر اشعه UV و مواد اسیدی و قلیایی بوده و از بدنه خودرو در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و بارش باران های اسیدی به خوبی محافظت می کند. این مواد تمام منافذ و حفره های کوچک روی سطح را پر می کند و به همین دلیل هیچگونه آلودگی نمی تواند به سطح نفوذ پیدا کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره قبل از خرید نانو سرامیک می توانید با کارشناسان سرامیک پرو تماس بگیرید.

بنر-ceramicpro.ir
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

ثبت نام در کلاس های آموزشی