جستجو کردن
Close this search box.

کاور رنگ خودرو چیست؟

کاور بدنه خودرو یکی از بهترین پوشش های محافظتی برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به رنگ بدنه ماشین در برابر عوامل محیطی همچون باران های اسیدی، آفتاب سوختگی و خط و خش های جزئی به شمار می رود. کاور رنگ خودرو لایه ای پلاستیکی و تولید شده با مواد پی وی سی هستند که روی بدنه اصلی خودرو قرار گرفته و تا حد زیادی مقاومت رنگ اصلی را افزایش می دهند. برای آشنایی بیشتر با کاور رنگ خودرو، مزایا، معایب، هزینه و قیمت کاور ماشین و نکات مهم در خرید کاور بدنه خودرو در ادامه با سرامیک پرو همراه باشید.

کاور بدنه خودرو چیست؟

محافظت از رنگ اتومبیل و جلوگیری از ایجاد خط و خش روی آن برای حفظ ارزش مادی و جلوه ظاهری خودرو یکی از اصلی ترین دغدغه های مالکین خودرو می باشد. به همین دلیل روش های مختلفی همچون واکس و نانو سرامیک معرفی و با استقبال زیادی مواجه شده اند. به دلیل محدودیت هایی که واکس و سرامیک به همراه دارند، کاور بدنه خودرو معرفی شد که مزایای بسیار زیادی دارد.

کاور محافظتی بدنه خودرو در دو نوع شفاف و رنگی وجود دارند که کاور شفاف رنگ خودرو نوعی پوشش پی وی سی می باشد که در دو نوع مات و بی رنگ وجود دارد و کاورهای رنگی در طیف رنگهای محتلف روی بدنه ماشین نصب میشود. پس از نصب این پوشش روی بدنه اصلی ماشین، رنگ آن در برابر تابش اشعه UV، باران های اسیدی، خط و خش های جزئی و همچنین آفتاب سوختگی مقاوم میشود. علاوه براین، با انتخاب نوع مناسبی از این کاورها ( رنگی ) می توان جلوه ظاهری خودرو را تا حد زیادی بهبود داد.

دلایل زیادی برای استفاده از کاور بدنه رنگی خودرو وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها، ایجاد تغییر در جلوه ظاهری خودرو است. بدون شک تغییر رنگ خودرو نیاز به هزینه زیادی دارد و مشکلات متعددی نیز به همراه خواهد داشت. در این شرایط کافیست یکی از انواع کاورهای رنگی مورد نظر را انتخاب و روی بدنه ماشین نصب کرد.

لیسه گیری خودرو، لیسه کشی خودرو، لیسه گیری حرفه ای، آموزش لیسه گیری خودرو

انواع کاور بدنه خودرو

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تا کاور بدنه خودرو تا این اندازه با استقبال مواجه شود، تنوع بالا در این نوع پوشش است. بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله جلوه ظاهری می توان این کاورها را در گروه های مختلفی دسته بندی کرد که عبارتند از:

 • کاور رنگی مات و براق:

همان طور که از نام این گروه از پوشش های مخافظتی مشخص است، دارای رنگ بوده و به همین دلیل در جلوه ظاهری خودرو تغییر بسیار زیادی ایجاد می کنند. با نصب یک لایه مقاوم پی وی سی در رنگ های مختلف می توانید در کمترین زمان رنگ خودرو را تغییر دهید. کاور رنگی بدنه ماشین یکی از گزینه های پرطرفدار میان قشر جوان می باشد که به دنبال تنوع و منحصر به فرد بودن است.

 • کاور بدون رنگ ( شفاف ):

اگر رنگ اصلی خودرو خود را دوست دارید و تنها به دنبال این هستید که از آن در برابر خراشیدگی، باران های اسیدی، فضولات پرندگان و آفتاب سوختگی محافظت کنید، کاور بدون رنگ بهترین گزینه است. این کاورها کاملا شفاف بوده و تنها یک لایه پلاستیکی ضد آب و مقاوم را روی بدنه خودرو قرار می دهند.

 • کاور مات بی رنگ:

از دیگر انواع کاور بدنه خودرو که به شدت مورد توجه قرار گرفته است، کاورهای مات می باشند که هیچگونه تغییری در رنگ اصلی ایجاد نمی کنند. تنها اثری که از این نوع کاور می توان مشاهده کرد، مات و بدون براقیت و درخشندگی شدن رنگ اصلی خودرو است. به همین دلیل جلوه بسیار منحصر به فرد و لوکس به خودرو می دهد و از رنگ اصلی نیز محافظت می کند.

مزایای کاور رنگی خودرو

اگر تا بحال تجربه استفاده از کاور بدنه ماشین را نداشته اید، ممکن است این سوال در ذهنتان بوجود آید که هدف از این کار چیست؟ به عبارت دیگر، خرید کاور بدنه خودرو و نصب آن چه مزیتی به همراه دارد؟ از مهم ترین مزایای این کاورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود رنگ خودرو

یکی از مشکلات رایج در خودروهای قدیمی، تغییر رنگ و ایجاد خراشیدگی های زیاد در بخش های مختلف آن می باشد. در این شرایط دو انتخاب وجود دارد؛ رنگ آمیزی مجدد خودرو یا استفاده از کاور رنگی. رنگ آمیزی خودرو نیاز به زمان زیادی داشته و هزینه بر است. به همین دلیل بهتر است گزینه دو را انتخاب کنید. با کاور رنگی خودرو می توان در کمترین زمان با قرار دادن پوشش مناسب روی بدنه خودرو رنگ آن را تغییر داد. این کار تاثیر چشمگیری در جلوه ظاهری ماشین دارد و بدون شک احساس بهتری خواهید داشت.


کاهش هزینه نگهداری از خودرو

از دیگر مزایای خرید کاور بدنه خودرو، کاهش هزینه های نگهداری از ماشین می باشد. در حالت عادی، برای جلوگیری از ایجاد خراشیدگی روی سطح یا از بین بردن خراش ها و آبگریز کردن بدنه آنها، لازم است در طول سال از واکس و پولیش استفاده شود. پولیش خودرو و واکس زدن آن هزینه بر بوده و چند مرتبه در سال باید انجام شود. این در حالیست که پس از نصب کاور رنگ خودرو دیگر نیاز به واکس و پولیش نخواهد بود.

 همچنین لازم به ذکر است، با کاور کردن خودرو با شستشوی دستی می توان تمام کثیفی ها را در کمترین زمان برطرف کرد. دقت داشته باشید که خودروهای دارای کاور پی وی سی نباید از خدمات کاوراش اتوماتیک استفاده کنند و با شستشوی دستی تمیز میشوند.

بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   آموزش نقاشی ماشین

محافظت از رنگ اصلی خودرو

کاور وینیل یا پلاستیکی خودرو ضخامت زیادی ندارد و به همین دلیل نمی تواند از خراشیدگی های عمیق و توررفتگی بدنه جلوگیری کند. اما قدرت بالایی در محافظت از رنگ خودرو در برابر آفتاب سوختگی، باران اسیدی و خراشیدگی های جزئی دارد. البته شرط اصلی برای اینکه بتوان با کاور بدنه ماشین از رنگ اصلی محافظت کرد، انتخاب کاور مناسب و نصب صحیح و استاندارد آن است.

معایب کاور بدنه خودرو

علیرغم مزایای متعددی که خرید کاور بدنه خودرو به همراه دارد، چند عیب عمده نیز در آنها به چشم میخورد که باید جدی گرفته شوند. از معایب کاور رنگ خودرو می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

زنگ زدگی رنگ اصلی

در حالت کلی این کاورهای وینیل و پی وی سی برای محافظت از رنگ اصلی خودرو به کار می روند، اما کوچکترین اشتباه در روند نصب می تواند نتیجه عکس داشته باشد. با نصب نادرست کاور ممکن است به مرور آب در زیر این پوشش تجمع پیدا کند. آب تجمع پیدا کرده در زیر پوشش محافظتی باعث میشود تا بخش هایی از بدنه دچار زنگ زدگی شوند.

جلوه نامناسب خودرو با نصب اشتباه کاور

در حالت کلی اغلب معایب کاور رنگ خودرو به دلیل نصب اشتباه آن می باشد. به عنوان مثال، اگر کاور بدرستی روی بدنه متصل نشود، حباب های ریز در بخش های مختلف آن به چشم میخورد که به شدت تاثیر بد در جلوه ظاهری خودرو ایجاد می کند.

عدم مقاومت در برابر مواد شیمیایی

بسیاری از کاورهای بدنه خودرو در برابر تماس با مواد شیمیایی مقاومت نداشته و به مرور با تغییر رنگ مواجه میشوند. علاوه بر تغییر رنگ کاور، این احتمال وجود دارد که رنگ اصلی بدنه نیز دچار آسیب گردد.
علاوه بر موارد فوق، لازم است بدانید که این کاورها در بخش های منحنی به سختی نصب شده و در اغلب مواقع حباب هایی روی آنها ایجاد میشود.

خرید کاور محافظتی شفاف و رنگی از سرامیک پرو

بدون شک هر یک از کاورها و پوشش های محافظتی به کار رفته برای بدنه خودرو دارای مزایای خاصی می باشد. اما محافظ های شفاف ppf از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و دوام و ماندگاری بیشتری دارند. سرامیک پرو یکی از معتبرترین مراکز ارائه کاورهای محافظتی شفاف و رنگی در ایران می باشد که به عنوان نمایندگی برند نانوشاین فعالیت دارد. برای اطلاع از ویژگی های محصولات این مجموعه می توانید با کارشناسان فروش سرامیک پرو تماس بگیرید.
بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   آموزش شیشه دودی

تفاوت کاور رنگی و PPF چیست؟

اغلب افراد کاور رنگ خودرو را با PPF یکسان در نظر میگیرند که اشتباه است. PPF نوعی لایه پوششی و محافظ خودرو می باشد که از سه لایه تشکیل شده و کاملا شفاف و بدون رنگ و مات است. چند تفاوت عمده میان کاور رنگی بدنه خودرو و PPF وجود دارد که عبارتند از:

 • PPF مات ، شفاف و بدون رنگ است، اما کاورهای رنگی دارای انواع مختلف رنگی(مات ، براق) هستند.
 • PPF از سه لایه تشکیل شده و مقاومت بالاتری نسبت به کاور دارند.
 • کاور رنگی ضمن محافطت از رنگ اصلی خودرو در برابر خط و خش های جزئی، باران اسیدی، آفتاب سوختگی زیبایی خاصی به رنگ خودرو اضافه می کند. این در حالیست که PPF علاوه بر این موارد ( باستثنای زیبایی در کاورهای شفاف) ، قادر به محافظت از بدنه خودرو در برابر فرورفتگی های جزئی نیز می باشد.
 • وزن کاور نسبت به PPF بیشتر و سنگین تر است.
 • کاورهای شفاف ضخامت بالاتری دارند.
 • PPF خاصیت خود ترمیم شوندگی دارند. به طوریکه خراش های جزئی در آنها تا ضخامت 20 میکرون ابتدایی به مرور و بدون نیاز به گرم کردن و استفاده از ماده و پوشش خاص برطرف خواهند شد.
صافکاری پی دی ار، صافکاری pdr، pdr، پی دی ار
آموزش دیتیلینگ، دوره آموزش دیتیلینگ، آموزش دیتیلینگ خودرو محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو

تفاوت سرامیک با کاور بدنه خودرو

از دیگر ابهامات موجود در زمینه محافظ سازی بدنه خودرو این است که سرامیک چه تفاوتی با کاور دارد؟ آیا ترکیب سرامیک می تواند جایگزین کاور باشد؟ آیا سرامیک کردن بدنه خودرو همان کاور است؟ بدون شک پاسخ منفی است و چند تفاوت عمده میان این دو وجود دارد که عبارتند از:

 • سرامیک شامل چند مرحله اجرا بوده و هدف آن افزایش براقیت و مقاومت در برابر اشعه آفتاب و فضله پرنده و افزایش آبگریزی بدنه بوده اما کاورهای رنگی علیرغم خواص سرامیک باستثنای آبگریزی زیبایی خاصی به رنگ خودرو می افزاید.
 • سرامیک نوعی ماده شیمیایی مایع می باشد که روی بدنه ماشین قرار گرفته و ضمن برقرای پیوند با رنگ مقاومت آن را افزایش می دهد. اما کاور پوشش پلاستیکی می باشد که در رنگ های مختلف ارائه شده و روی بدنه نصب و باعث افزایش جذابیت رنگ خودرو میشود.
 • قیمت کاور بدنه خودرو نسبت به سرامیک بیشتر است.
 • زمان نصب کاورهای شفاف و رنگ بدلیل باز کردن برخی قطعات خودرو بیشتر از اجرای سرامیک است.
 • کاور نسبت به سرامیک از ضخامت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل مقاومت بدنه را بیشتر افزایش می دهد.
 • کاورهای پی وی سی خاصیت آبگریزی ندارند و امکان تغییر رنگ آنها به مرور در کاروهای غیراصل وجود دارد. اما مواد نانو سرامیک کاملا آبگریز هستند.
 • بخش از بدنه خودرو که مواد سرامیک روی آنها دچار آسیب شده براحتی قابل تعمیر و ترمیم هستند. اما در صورت آسیب دیدن کاور باید تمام پوشش قسمت تعویض گردد.

 

بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد    قیمت نانو سرامیک خودرو

پیمایش به بالا