جستجو کردن
Close this search box.
محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو

محافظ بدنه خودرو

محافظ بدنه خودرو از مهم ترین عوامل برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و ایجاد خط و خش در رنگ ماشین می باشد که تنوع بالایی دارند. این محافظ ها برخی مانند کاروهای رنگی و شفاف عمل نموده و تعدادی نیز مانند سرامیک به صورت مایع روی بدنه اجرا میشوند. با توجه به متریال به کار رفته، ساختار شیمیایی و نحوه نصب، کیفیت خروجی هر یک از پوشش های محافظتی خودرو متفاوت است و در زمان خرید آنها باید مد نظر قرار داد. سرامیک پرو در ادامه به معرفی کامل انواع محافظ رنگ خودرو، ویژگی ها، مزایا و معایب و قیمت آنها اشاره خواهد داشت.

محافظ بدنه خودرو چیست؟

قرار گرفتن خودرو در برابر تابش نور خورشید، تماس بدنه با اشیای نوک تیز و همچنین قرار گرفتن مواد شیمیایی مختلف روی بدنه آنها همگی باعث میشوند تا رنگ به مرور دچار آسیب شود. به دلیل اهمیت بسیار زیاد رنگ بدنه و تاثیر فوق العاده آن بر جلوه ظاهری و ارزش مادی خودرو لازم است به شیوه های مختلف از آن محافظت شود. محافظ بدنه خودرو نوعی لایه پوششی می باشد که روی رنگ اصلی ماشین قرار گرفته و استحکام و مقاومت آن را در برابر عوامل محیطی افزایش می دهد.

به چند دلیل مهم از محافظ رنگ خودرو استفاده میشود که مهم ترین آنها عبارتند از:

حفظ ارزش مادی خودرو به دلیل جلوگیری از ایجاد خط و خش و رنگ پریدگی بدنه

کاهش هزینه های نگهداری خودرو و عدم نیاز به شستشوی مداوم و استفاده از خدمات کارواش

امکان تغییر رنگ بدنه خودرو بدون صافکاری و رنگ آمیزی مجدد در کمترین زمان، همزمان با حفظ رنگ اصلی ماشین

جلوگیری از لک های آب روی بدنه خودرو پس از شستشو و بارش باران

محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو

انواع محافظ بدنه خودرو

برای خرید محافظ رنگ خودرو با تنوع بسیار بالایی روبرو خواهید بود که هر یک از نظر قابلیت ها، دوام و ماندگاری و غیره با هم فرق دارند. از پرکاربردترین انواع محافظ بدنه خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوشش سرامیک خودرو

یکی از کاربردی ترین مواد مورد استفاده به عنوان پوشش محافظتی رنگ خودرو، سرامیک و نانو سرامیک می باشد. این مواد سیلیکاتی ، پلیمری و یا ترکیبی از این دو نوع بوده و مهم ترین ویژگی آنها، برقراری ارتباط با رنگ بدنه خودرو است. به عبارت دیگر، این مواد شیمیایی پیوند بسیار مقاومی با رنگ بدنه خودرو برقرار نموده و به همین دلیل می توانند مانند مانع در برابر تماس اشیای نوک تیز و مواد اسیدی و اشعه uv عمل کنند. نانوسرامیک پس از شستشوی کامل بدنه خودرو و پولیش زدن روی رنگ اصلی قرار گرفته و مقاومت آن را افزایش می دهد.

نانوسرامیک مورد استفاده به عنوان محافظ بدنه خودرو دارای انواع مختلف سیلیکاتی ، پلیمری و ترکیب دو مورد مذکور می باشد که فرمولاسیون آنها با هم تفاوت دارد. این مواد می توانند تا حد زیادی مقاومت رنگ اصلی را افزایش داده و باعث آبگریز شدن آنها شوند.
علیرغم مزایای این نوع از پوشش و محافظ رنگ خودرو، اجرای آن سخت و زمان بر بوده و قیمت بالایی دارند.

محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو
بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   آموزش پولیش ماشین

آموزش دیتیلینگ، دوره آموزش دیتیلینگ، آموزش دیتیلینگ خودرو محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو

از دیگر گزینه های ایده آل برای جلوگیری از رنگ پریدگی و آفتاب سوختگی بدنه خودرو می توان به کاورهای بی رنگ و رنگی اشاره کرد. کاور یا برچسب محافظ بدنه خودرو نوعی پوشش پلاستیکی از جنس پی وی سی می باشد که روی رنگ اصلی قرار گرفته و مقاومت آن را افزایش می دهد. این کاورها دارای انواع مختلف رنگی، بدون رنگ، مات، براق و سفارشی می باشد که از رنگ اصلی محافظت نموده و جلوه منحصر به فردی را برای ماشین بوجود می آورد.
کاور رنگی نوعی محافظ بدنه خودرو می باشد که دارای رنگ بوده و با قرار گرفتن آن روی بدنه می توان رنگ اصلی خودرو را پنهان و رنگ جدید را نمایش داد. البته اگر نصب این کاورها به درستی انجام نشود، به مرور منجر به زنگ زدگی و آسیب دیدن رنگ اصلی خواهد شد.

پوشش محافظتی شفاف خودرو

از بهترین و مقاوم ترین انواع محافظ رنگ خودرو می توان به پوشش های محافظتی شفاف ppf اشاره کرد. این پوشش نوعی کاور سه لایه است که دارای خاصیت خود ترمیمی هستند. با قرار گرفتن این لایه ها بر روی رنگ اصلی می توان بدنه را در برابر خوردگی با مواد شیمیایی، آفتاب سوختگی و خط و خش مقاوم ساخت. خراشیدگی های روی این نوع محافظ، بدون گرما به مرور ترمیم شده و نیاز به جداسازی آنها و نصب لایه سالم جدید نخواهد بود.

محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو
آموزش دیتیلینگ، دوره آموزش دیتیلینگ، آموزش دیتیلینگ خودرو محافظ رنگ خودرو، محافظ بدنه خودرو

واکس خودرو

واکس نوعی مایع چسبنده می باشد که روی بدنه اصلی خودرو قرار گرفته و می تواند کمی مقاومت رنگ را افزایش دهد. واکس ها دارای انواع مختلف مایع و واکس جامد و موم بوده و همگی می توانند جلای بسیار زیادی را در بدنه خودرو ایجاد کنند. نوع موم این گروه از محافظ بدنه خودرو تا شش ماه ماندگاری داشته و واکس های مایع و جامد نیاز به ترمیم در بازه های زمانی کوتاهتری دارند.
نسبت به سایر انواع پوشش و محافظ رنگ خودرو، واکس دوام و ماندگاری کمتری دارد و به همین دلیل نمی تواند به خوبی از رنگ محافظت کند.

بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   پوشش سرامیکی خودرو

پوشش محافظ رنگ خودرو گرافین

پوشش گرافین از جدیدترین انواع محافظ بدنه خودرو می باشد که بر پایه کربن بوده و ساختاری بسیار مقاوم و البته الاستیک را روی رنگ اصلی ماشین ایجاد می کند. کربن استفاده شده در این نوع محافظ باعث میشود ساختاری لانه زنبوری روی بدنه خودرو ایجاد شود و به همین دلیل سطح را آبگریز و براق نموده و تا ۵ سال ماندگاری و دوام دارند.

عوامل تهدید کننده رنگ و راه های محافظت از رنگ خودرو

تمام برندهای تولید کننده خودرو به رنگ اهمیت زیادی داده و فرمولاسیون های مختلفی را در این زمینه استفاده می کنند. چون رنگ به شدت بر جلوه ظاهری خودرو تاثیرگذار بوده و هرگونه تغییر در آن منجر به کاهش ارزش مادی ماشین میشود. در حالت کلی عوامل محیطی متعددی در تغییر رنگ خودروها نقش دارند و نوعی تهدید به شمار می روند. به همین دلیل برای مقابله با آنها محافظ رنگ خودرو توسط برندهای مختلف ارائه شده است.

بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   آموزش نقاشی ماشین

عوامل تهدیدکننده رنگ خودرو را می توان به دو گروه کلی شیمیایی و فیزیکی تقسیم بندی کرد و بر همین اساس نیز روش مقابله با آنها متفاوت است. در حالت کلی از مهم ترین تهدیدکننده های رنگ ماشین می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

اشعه UV و فرابنفش متصاعد شده از نورخورشید: در اثر تابش نور خورشید برای مدت طولانی اشعه ماورابنفش به سطح بدنه برخورد نموده و باعث میشود حرارت زیادی تولید شود. گرم شدن بیش از اندازه رنگ به مرور منجر به تغییر رنگ و پوسته پوسته شدن آن شده و اصطلاحا دنگ ماشین دچار آفتاب سوختگی میشود.

 

باران های اسیدی: در شهرهای بزرگ و صنعتی که آلودگی هوا وجود دارد، بارش باران های اسیدی یکی از مهم ترین تهدیه ها برای رنگ ماشین به شمار می رود. مواد شیمیایی و اسیدی موجود در این نوع باران منجر به آسیب های جدی به رنگ شده و با اغلب انواع محافظ بدنه خودرو می توان اثر آنها را کاهش داد.

 

نمک: در فصل زمستان برای ذوب شدن سریع یخ از نمک استفاده میشود که می تواند به رنگ خودرو آسیب بزند. نمک روی بدنه خودرو باعث میشود به مرور زنگ زدگی ایجاد گردد که به شدت جلوه ظاهری ماشین را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

فضولات پرندگان: کافیست برای چند دقیقه خودرو را زیر درختان پارک کنید تا سطح بدنه ماشین با فضولات پرندگان آلوده شود. در نگاه اول شاید این فضولات یک آلودگی ساده باشد، اما لازم است بدانید که اسیدی هستند. علاوه براین، خشک شدن آنها به شدت رنگ اصلی خودرو را دچار آسیب نموده و جدا کردن آنها باعث خراشیدگی میشود.

 

شیره درختان: باقی ماندن طولانی مدت شیره درختان روی سطح بدنه خودرو باعث تغییر رنگ آنها میشود. به همین دلیل باید بلافاصله نسبت به تمیز کردن آنها اقدام شود.

روغن ترمز: روغن ترمزهای قدیمی از دیگر عوامل تهدید رنگ خودرو می باشد که به شدت به بدنه آسیب وارد می کنند. خودروهایی که از روغن ترمز های جدید استفاده نموده و کیفیت رنگ آنها نیز در سطح بالایی قرار دارد، در برابر این نوع روغن مقاومت دارند.

علاوه بر موارد فوق، قیر، گاز و حتی قهوه و نوشابه نیز می توانند به رنگ خودرو آسیب وارد کنند. از بهترین راه ها برای محافظت از رنگ، استفاده از محافظ بدنه خودرو می باشد که انواع مختلف واکس، سرامیک، کاور، PPF و پوشش های گرافین را شامل میشود.
بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   آموزش دیتیلینگ خودرو

هزینه محافظ رنگ خودرو

هزینه محافظ خودرو به دلیل تنوع بالایی که در این پوشش ها وجود دارد در بازه گسترده ای تغییر می کند. از مهم ترین پارامترهای تعیین کننده قیمت محافظ رنگ خودرو، نوع آنها (واکس، سرامیک، PPF و غیره) می باشد. علاوه براین، برند تولیدکننده نیز تاثیر زیادی در این زمینه دارد. محصولات برندهای شناخته شده دنیا به دلیل کیفیت بالا قیمت بالاتری دارند.

فروش انواع محافظ بدنه خودرو

برای خرید محافظ رنگ خودرو با کیفیت بالا می توانید نانو سرامیک و پوشش محافظتی شفاف خودرو PPF سرامیک پرو را انتخاب کنید. این محصولات بر اساس استانداردهای KS M ISO4892-2: 2012 ، KS A 0066 2015 ، KS M ISO 2813: 2015 موسسه تحقیقات کره جنوبی KTR و تولید شده اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با قابلیت ها و ویژگی های هر یک می توانید با کارشناسان سرامیک پرو در واحد فروش تماس بگیرید.

پیمایش به بالا