جستجو کردن
Close this search box.

چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم

پیشنهاد از طریق پیامک

چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم

راهنمای کامل پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو

چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم؟ این سوال، یکی از اساس‌ترین سوالاتی است که مردم از کارشناس دیتیلینگ خودرو می‌پرسند. در کشوری مثل ایران که آب و هوای غالب آن گرم و خشک است، نور خورشید با زاویه مستقیم می‌تابد. از همین رو، بسیاری از سازه‌ها و وسایل نقلیه، تحت تاثیر این تابش؛ دچار تغییر می‌شوند. یکی از معضلاتی که در این زمینه پیش می‌آید، تغییر رنگ خودرو یا به اصطلاح آفتاب سوختگی آن است. در این مقاله از سرامیک پرو، تلاش کردیم تا راه‌حل‌هایی برای جبران آفتاب سوختگی و روش‌های برای جلوگیری از بروز آن بیاموزیم. پس تا انتهای این مطلب با سرامیک پرو همراه باشید.

راهکارهایی برای حفاظت از رنگ خودرو در برابر اشعه مضر آفتاب

اصلی‌ترین نکته‌‌ای که در تغییر رنگ خودرو موثر است، وجود اشعه فرابنفش در خورشید است. این اشعه مضر، نه تنها برای پوست انسان، بلکه برای رنگ خودروها و ساختمان‌ها نیز مضر است. ما برای خنثی کردن اثر مضر اشعه فرابنفش بر روی پوست خود، از کرم‌های ضدآفتاب استفاده می‌کنیم. جالب است بدانید که برای خنثی کردن اثر این اشعه روی بدنه ماشین نیز باید اقدامی مشابه انجام داد.

به این منظور، می‌توانید از واکس خودرو استفاده کنید. واکس خودرو عملکردی مشابه با کرم ضدآفتاب دارد. این ماده می‌تواند اثر مضر اشعه فرابنفش را خنثی کرده و از رنگ ماشین محافظت کند. در نتیجه اگر این سوال در ذهن شماست که چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم، بهترین پیشنهاد ما، واکس خودرو است.

یکی از اقدامات مناسب دیگر، استفاده از چادر خودرو است. در صورتی که شما ماشین خود را در فضای باز و در معرض نور خورشید پارک می‌کنید، بهتر است از یک چادر محافظ برای آن بهره بگیرید. این شاید ساده‌ترین راهکار ممکن باشد. با این معایبی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به جذب گردوغبار و آلودگی فراوان اشاره کرد. همچنین باید دقت کنید از چادر مرغوب استفاده کنید. برخی از چادرهای بی‌کیفیت از مواد نامرغوبی تولید شده‌اند که خودشان تحت‌تاثیر نور خورشید تغییر کرده و بیشتر به رنگ خودرو آسیب می‌زنند. بهتر است در زمان تهیه چادر خودرو، از نوع چند لایه که یک لایه میانی پنبه‌ای دارند، بهره بگیرید.

چگونه لایه محافظ سرامیک پرو در مقابل آفتاب سوختگی عمل میکند؟

سرامیک پرو، شرایطی را برای شما مهیا کرده است تا بتوانید با استفاده از یک لایه محافظ، رنگ بدنه خودرو خود را مقاوم کنید. اگر می‌پرسید که چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم، لایه محافظ سرامیک پرو را به شما پیشنهاد می‌کنیم. از جمله مزایای استفاده از لایه محافظ سرامیک پرو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به حفظ ارزش مادی خودرو به دلیل پیشگیری از ایجاد خط و خش و رنگ پریدگی روی سطح بدنه
 • کاهش هزینه‌های نگهداری
 • عدم نیاز به شستشوی مداوم
 • امکان تغییر رنگ بدنه بدون نیاز به صافکاری
 • امکان رنگ آمیزی مجدد در کمترین زمان
 • حفظ رنگ اصلی ماشین
 • جلوگیری از برجای ماندن لکه‌های آب روی بدنه پس از شستشو و بارش باران

لایه محافظ سرامیک پرو، با برقراری یک پیوند شیمیایی قوی با مولکول‌های رنگ بدنه، آن‌ها را در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاوم می‌سازد. همچنین سبب می‌شود تا رنگ اصلی بدنه حفظ شود. به این ترتیب، استفاده از لایه محافظ سرامیک پرو، بهترین راه‌حل برای پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو شماست.

استفاده از کاور محافظ خودرو

یکی از راهکارهایی که در پاسخ به سوال چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم، پیشنهاد می‌شود، استفاده از کاور محافظ خودرو است. کاور خودرو یک پوشش pvc روی بدنه ایجاد می‌کند که سبب افزایش کیفیت رنگ بدنه می‌شود. کاور محافظ خودرو در دو نوع رنگی و بدون رنگ در سرامیک پرو موجود است. در ادامه مقاله به بیان ویژگی‌های این کاورها پرداخته‌ایم.

کاور‌های بی‌رنگ

در صورتی که شما با رنگ اصلی خودروی خود مشکلی ندارید، بهترین انتخاب برای شما کاور محافظ بی‌رنگ است. این نوع کاور تنها برای محافظت از خودرو است. اگر جنس آن مرغوب باشد، تا بیش از 5 سال روی بدنه باقی می‌ماند. کاورهای بی‌رنگ خود به دو دسته مات و براق تقسیم‌بندی می‌شوند.

کاورهای رنگی

کاورهای محافظ خودرو رنگی، یک لایه پیشرفته و نازک است که به راحتی کش می‌آید. یکی از ویژگی‌های مهم آن‌ها این است که چسب بسیار باکیفیت دارند. در زمان چسباندن می‌توان آن‌ها را چندبار از سطح جدا کرد تا به دقت و بدون نقص روی سطح قرار گیرد. یک نکته منفی کاور رنگی در برابر کاور بی‌رنگ، مقاومت کمتر آن است. کاورهای رنگی خود به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کاورهای مات که به‌روز بوده و علاقمندان به تیونینگ بیشتر زا آن استفاده می‌کنند. در ساخت آن از رنگ‌دانه‌های مات استفاده شده و جلوه خودرو را بسیار شیک می‌کند.
 • کاور‌های براق که توسط افراد بیشتری مورد استقبال قرار می‌گیرد و تنها خاصیت محافظتی دارد.
 • کاورهای کاستوم که از سایر مدل‌ها گران‌تر است. رنگ این نوع کاستوم از رنگ‌های لوکس انتخاب می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به تریم طلایی، کروم و هفت‌رنگ اشاره کرد.

استفاده از واکس محافظ

واکس محافظ خودرو، یک ماده چسبنده است که روی بدنه کشیده می‌شود. این ماده سبب افزایش مقاومت رنگ خودرو می‌شود. در قسمت‌های ابتدایی مقاله توضیح دادیم که عملکرد آن شبیه به کرم ضدآفتاب است. از جمله انواع واکس می‌توان به نوع مایع، موم و واکس جامد اشاره کرد. همه آن‌ها عملکرد مشابهی دارند و تنها تفاوتشان در قیمت و مدت زمان ماندگاری است. واکس موم تا شش ماه ماندگاری دارد. در صورتی که واکس‌های مایع و جامد در فواصل زمانی کوتاه‌تری باید ترمیم شوند. یکی از کم دوام‌ترین محافظ‌های بدنه خودرو، واکس است که باید هر چند وقت یک‌بار ترمیم شود.

شستشوی منظم خودرو

زمانی که سوال چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم مطرح می‌شود، بحث شستشوی صحیح خودرو به میان می‌آید. شاید برای شما تعجب برانگیز باشد اما شستشوی مناسب و اصولی خودرو در حفظ رنگ آن موثر است. در هر فصلی باید هر چند وقت یک بار اقدام به شستشوی خودرو کنید. یکی از نکات مهم در این زمینه، استفاده از مواد شوینده مناسب است. بهتر است از مواد شوینده نانو استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده نامناسب مانند مایع ظرفشویی، می‌تواند واکس محافظ خودرو را لخته کند. این موضوع سبب می‌شود تا لایه محافظ سرامیک پرو از بین برود و رنگ خودرو بر اثر نور خورشید دچار تغییر شود. پس بسیار مهم است تا با شستشوی نامناسب، لایه‌های محافظ روی خودرو را از بین نبرید.

پارک در سایه

اولین پاسخی که به سوال چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم داده می‌شود، پارک خودرو در سایه است. اگر مجبور هستید خودروی خود را در فضای باز پارک کنید، حتما آن را در سایه پارک کنید. نور خورشید برای بیرون و داخل خودرو مضر است و به آن آسیب جدی وارد می‌کند. اگر جای پارک زیر سایه پیدا نکردید، بهتر است از پارکینگ‌های عمومی مسقف استفاده کنید. این اقدام بسیار ساده، تا حد زیادی از آفتاب سوختگی خودرو شما جلوگیری می‌کند. البته به خاطر داشته باشید که پارک کردن خودرو زیر درخت می‌تواند آسیب دیگری مانند فضولات پرندگان را به همراه داشته باشد.

با این حال با استفاده از کاورها، واکس‌ها و لایه محافظ سرامیک پرو، می‌توانید از رنگ خودرو در برابر فضولات پرندگان محافظت کنید. اگر فضولات پرندگان را روی ماشین خود مشاهده کردید، حتما آن را با مواد مناسب تمیز کنید.

دودی کردن شیشه برای جلوگیری از آفتاب سوختگی داخل خودرو

در بخش قبلی، گفتیم که اشعه فرابنفش خورشید می‌تواند داخل خودرو را نیز تحت‌تاثیر قراردهد. از همین رو، سوال چگونه از آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنیم، به آسیب‌های داخل خودرو نیز مرتبط است. اشعه فرابنفش خورشید می‌تواند داشبورد، فرمان، صندلی‌ها و باقی قسمت‌های داخلی خودرو را نابود کند. اثر این اشعه به صورت رنگ پریدگی، پوسته پوسته شدن و تغییر رنگ مشاهده می‌شود. برای این منظور، می‌توان از روش‌های مختلفی مانند دودی کردن شیشه‌ها استفاده کرد. این کار را می‌توان با استفاده از برچسب‌های دودی انجام داد. البته همه شیشه‌ها به جز شیشه جلو می‌تواند با برچسب پوشیده شود. برچسب‌های دودی براساس میزان نور عبوری دسته‌بندی می‌شوند که از 5 درصد تا 100 درصد موجود هستند. بر این اساس، شیشه‌هایی که برچسب درصد 5 روی آن‌ها نصب شده، میزان نور کمتری نسبت به درصد برچسب 100 درصد از خود عبور می‌دهند. یک روش دیگر، استفاده از شیشه دودی یا سولار است. تمامی شیشه‌های خودرو را می‌توانید با شیشه دودی یا سولار تعویض کنید. این روش هزینه بیشتری را به شما تحمیل می‌کند. طبق قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، دودی کردن شیشه‌ها تا 35 الی 40 درصد مجاز است.

جالب است بدانید گاهی اوقات به دلیل بیماری خاصی، فرد نباید در معرض نور خورشید باشد و حتما باید شیشه‌ها را دودی کند. از همین رو، اگر نیاز به دودی کردن شیشه‌های ماشین با درصد بالاتر از حد مجاز باشد، باید از راهنمایی‌و‌رانندگی مجوز گرفته شود. از جمله مزایای دودی کردن شیشه‌های ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد فضای خنک‌تر داخل در تابستان
 • جلوگیری از آسیب داخل ماشین توسط اشعه فرابنفش خورشید
 • افزایش مقاومت شیشه‌ها در زمان بروز تصادف
 • مقاومت بیشتر شیشه‌ها در مقابل خط و خش

بزرگ‌ترین عیب دودی کردن شیشه‌ها، کاهش دید راننده است. در صورت رعایت حد مجاز دودی کردن، این مشکل رفع می‌شود.

پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو - سرامیک پرو
فهرست مطالب

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا