جستجو کردن
Close this search box.

دیتیلینگ خودرو در خانه

پیشنهاد از طریق پیامک

دیتیلینگ خودرو در خانه

راهنمای کامل دیتیلینگ خودرو در خانه

دیتیلینگ خودرو در خانه یکی از فعالیت‌هایی است که افراد بسیاری تمایل به انجام آن دارند. به طور کلی، دیتیلینگ خودرو به معنای تمیز و مرتب نگه داشتن خودرو است. در فرهنگ انگلیسی به صفرشویی خودرو توسط شرکت‌های مختلف دیتیلینگ یا خود شخص، دیتیلینگ خودرو می‌گویند. تمامی افرادی که علاقمند به تمیز نگه داشتن خودروی خود هستند، نیاز است تا از جزئیات دیتیلینگ خودرو در خانه باخبر باشند. وقتی که صحبت از دیتیلینگ خودرو می‌شود، شاید شست‌وشوی ماشین در کارواش به ذهن شما خطور کند. اما در حقیقت دیتیلینگ خودرو فعالیتی است که با فعالیت‌های کارواشی متفاوت است. دیتیلینگ خودرو به معنای تمیزکاری صفر تا صد تمام اجزای ماشین مانند روز اول است. زمانی که شما ماشین صفر خود را از کارخانه تحویل گرفته‌اید، تمامی اجزای آن تمیز و مرتب بوده است. بعد از گذشت زمان و استفاده از وسیله نقلیه، دیگر مثل روز اول تمیز نیست و شاید بخواهید کمی به آن برسید و تمیزش کنید. در این مطلب از سرامیک پرو، تمامی آنچه را که لازم است در رابطه با دیتیلینگ خودرو در خانه بدانید آموزش داده‌ایم. پس تا انتهای این مطلب با سرامیک پرو همراه باشید.

دیتیلینگ خودرو در خانه چیست

به مجموعه فعالیت‌هایی که برای تمیز کردن سطحی و عمیق بدنه، کابین و تجهیزات داخلی ماشین انجام می‌شود، دیتیلینگ خودرو می‌گویند. این فعالیت می‌تواند در خانه و توسط خود شخص انجام شود. اما ممکن سختی‌هایی به همراه داشته باشد. به مرور زمان و با استفاده مکرر از خودرو، مواد زائدی درون تجهیزات و بدنه تجمع می‌کنند. این مواد می‌توانند بوی داخل کابین ماشین را نیز تحت تاثیر قرار دهند. از همین رو، دیتیلینگ خودرو هر چند وقت یک بار ضروری است. این فعالیت منجر به تمیز شدن تمامی تجهیزات خارجی و داخلی خودرو می‌شود. در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد تا خط و خش‌های ایجاد شده روی ماشین را برطرف کنید؛ اما فعالیت‌های صافکاری و نقاشی ماشین جزء فعالیت‌های دیتیلینگ محسوب نمی‌شوند. همچنین هرگونه فعالیت تعمیری که روی ماشین انجام می‌شود، در راستای دیتیلینگ نیست. امروزه، شرکت‌هایی هستند که در زمینه دیتیلینگ خودرو شما را یاری می‌نمایند. شما می‌توانید در این زمینه از سرامیک پرو نیز کمک بگیرید. هرگونه پرسش در زمینه دیتیلینگ خودرو را با کارشناسان سرامیک پرو مطرح کنید.

فرق بین دیتیلینگ خودرو و کارواش چیست

در این قسمت از مقاله سایت سرامیک پرو، تفاوت میان دیتیلینگ خودرو و کارواش را برای شما توضیح داده‌ایم. معمولا وقتی بحث دیتیلینگ خودرو به میان می‌آید، برخی آن را با کارواش بردن ماشین اشتباه می‌گیرند. اما این دو فعالیت کاملا با هم متفاوت بوده و هیچ ربطی به هم ندارند. از جمله تفاوت‌های این دو فعالیت با هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که شما خودرو خود را به کارواش می‌برید، خودرو به صورت سطحی شسته و تمیز می‌شود. در واقع، تنها ظاهر ماشین تمیز می‌شود.
 • مدت زمان کارواش بسیار کمتر از دیتیلینگ است. در حقیقت، دیتیلینگ خودرو در خانه و توسط شخص بسیار زمان‌بر است.
 • از دیگر تفاوت‌های میان فعالیت‌های دیتیلینگ و کارواش، تجهیزات و ابزار است. برای دیتیلینگ نیاز به ابزار و تجهیزات بیشتری دارید. در صورتی که در کارواش تمیز کردن سطحی ماشین با دستگاه‌های مکانیزه و یا با یک سطل آب و کف انجام می‌شود.
 • در فعالیت‌های دیتیلینگ خودرو، ضدعفونی کردن تجهیزات ماشین یکی از مراحل اصلی است. این در حالی است که در کارواش این مرحله انجام نمی‌شود.

هدف از دیتیلینگ خودرو چیست

اگر تا اینجای مقاله با سرامیک پرو همراه بوده‌اید، حتما می‌پرسید هدف اصلی دیتیلینگ خودرو چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که دیتیلینگ خودرو به چند منظور انجام می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود شرایط ظاهری خودرو
 • ترمیم و بازسازی کلی رنگ بدنه مثل پولیش کردن
 • از بین بردن خراش‌های ریز و سطحی داخل و بیرون خودرو
 • افزایش عمر قطعات داخل و خارج خودرو
 • از بین بردن آلودگی‌های روی صندلی‌ها

لیست ابزارهای ضروری برای دیتیلینگ خودرو در خانه

همانطور که در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم، ابزار دیتیلینگ خودرو زیاد است. شما باید بتوانید با ابزار مناسب و رعایت اصول، کار دیتیلینگ خودرو در خانه را انجام دهید. همین موضوع می‌تواند انجام دیتیلینگ را برای شما دشوار کند. چرا که معمولا ابزار و لوازم کافی در اختیار ندارید. باید بدانید که دیتیلینگ به دو بخش تقسیم می‌شود:

دیتیلینگ داخلی

دیتیلینگ خارجی

برای هر کدام از این دو نوع دیتیلینگ، ابزار خاصی در نظر گرفته شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

ابزار دیتیلینگ خارجی خودرو

از جمله ابزار دیتیلینگ خارجی خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه پولیش که در سه نوع پولیش روتاری، اوربیتال و دوال‌اکشن موجود است. از این دستگاه برای رفع خط‌‌وخش‌های سطحی بدنه خودرو استفاده می‌شود.
 • پد پولیش که از آن برای تمیز کردن واکس روی بدنه استفاده می‌شود. این وسیله همچنین برای جبران خسارت وارده به رنگ خودرو مناسب است. جنس پد پولیش معمولا از میکروفایبر یا پشم در نظر گرفته می‌شود.
 • دستمال میکروفایبر بافت نرم و لطیفی دارد. از این دستمال برای تمیز کردن سطوح بیرونی بدنه استفاده می‌کنند. دستمال‌های میکروفایبر قابلیت بالایی در از بین بردن لکه‌های جزئی دارند.
 • شامپوهای شستشوی خودرو دارای مواد و ترکیبات مناسب بدنه خودرو هستند و به رنگ آن آسیب وارد نمی‌کنند.
 • برای این که مصرف آب شما در دیتیلینگ به حداقل برسد، می‌توانید از مواد نانو یا کارواش بدون آب استفاده کنید. این مواد از نظر زیست‌محیطی کاملا پایدار بوده و مصرف آب را به حداقل می‌رسانند.
 • یکی از مراحل دیتیلینگ، موتورشویی است. به این منظور از موتورشوی خودرو استفاده می‌شود که ترکیباتی برای از بین بردن جرم‌هایی که به‌مرور زمان روی موتور جمع شده‌اند، دارد.
 • رینگ‌شوی و لاستیک‌شوی خودرو در مرحله تمیزکاری لاستیک و رینگ خودرو به کار می‌رود.
 • پوشش نانو سرامیک یک ابزار برای محافظت از بدنه خودرو در پایان پروسه دیتیلینگ را بر عهده دارد.

ابزار دیتیلینگ داخلی خودرو

برای تمیزکاری داخل خودرو از ابزار دیگر دیتیلینگ استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • دستگاه بخار که برای تمیز کردن صندلی‌ها و بخش‌های داخل کابین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله محاسن این دستگاه می‌توان به از بین بردن بوی بد سیگار، لکه‌های نقاط دور از دسترس و … اشاره کرد.
 • برس‌های مخصوص دیتیلینگ که برای ریزه‌کاری‌ها و تمیز کردن ذره‌بینی داخل خودرو استفاده می‌شوند.
 • تورنادو گان که برای بخش‌هایی از داخل خودرو که نمی‌توان آن‌ها را با شستشو تمیز کرد استفاده می‌شود.
 • جاروبرقی باید قدرت مکش بالایی داشته باشد. از دهانه‌های باریک برای دیتیلینگ خودرو در خانه استفاده کنید.
 • پاک‌کننده روکش چرمی مخصوص خودروهای لوکس با صندلی چرم است. این ماده چرم را به خوبی و به صورت عمقی تمیز می‌کند.
 • از واکس خودرو برای براق کردن و جلا دادن بخش‌های داخلی خودرو استفاده می‌کنند. برای بخش‌های خارجی خودرو مانند لاستیک و رینگ‌ها نیز می‌توان از واکس استفاده کرد.

راهنمای مرحله به مرحله برای دیتیلینگ خودرو در خانه

حال که با دیتیلینگ خودرو و روش‌های آن آشنا شدیم، بهتر است با مراحل انجام آن نیز آشنا شویم. دیتیلینگ خودرو در خانه باید طبق اصول انجام شود تا به ماشین شما آسیبی وارد نشود. اگر قصد دیتیلینگ خودرو در خانه را دارید، این بخش از مقاله را مو به مو اجرا کنید.

تمیز کردن جزئیات قسمت‌های خارجی

 

قسمت‌های خارجی نظیر جلوپنجره، پلاستیک دور شیشه‌ها، آرم و نوشته‌های روی بدنه باید با برس‌های نرم کاملا تمیز می‌شوند.

تمیز کردن گلگیر و چرخ‌های خودرو

 

با استفاده از ابزار و مواد مخصوص برای پاک‌کردن دوده، آلودگی‌های ناشی از لنت ترمز روی چرخ‌ها پاک می‌شود.

نظافت بدنه

 

با استفاده از واش میت و دستمال مایکروفایبر با دقت بدنه ماشین تمیز شود. حواستان باشد که بدنه ماشین خش نیوفتد.

آماده کردن بدنه برای پولیش‌کاری

 

در این مرحله سطح بدنه با مواد روان‌کننده تمیز می‌شود. با این مواد سطح عمیق‌تری از آلودگی‌های روی بدنه تمیز خواهند شد. هدف از این تمیزکاری، ایجاد بستری یک‌دست و مناسب برای پولیش‌کاری است.

پولیش‌کاری

 

زمان‌برترین و مهم‌ترین مرحله از دیتیلینگ، پولیش‌کاری است. در این مرحله، خط و خش‌های دایره‌ای، نامنظم و عیوبی که به مرور در سطح بدنه ایجاد شده‌اند به طور کامل حذف می‌شوند. قبلا انواع دستگاه پولیش دیتیلینگ را نام برده‌ایم.

احیای رنگ و ناملایمات خودرو

 

با این که نقاشی و رنگ‌آمیزی جزو مراحل دیتیلینگ نیست، به منظور محافظت از سطح پولیش‌شده، باید رنگ را احیا کرد. در این مرحله قبل از زدن واکس روی سطح بدنه انجام می‌شود. در نهایت از چندین لایه واکس پلیمری یا واکس‌های سنتتیک پلیمری برای محافظت از بدنه استفاده می‌شود.

پاک کردن موتور

 

در این مرحله با استفاده از فرچه، شوینده موتور، پولیش و واکس موتور خودرو تمیز می‌شود. اگر این مرحله از دیتیلینگ برای شما سخت است، از مراکز مربوطه کمک بگیرید.

تمیزکاری بخش‌های داخلی خودرو

 

پس از انجام دیتیلینگ خارجی خودرو، نوبت به دیتیلینگ داخلی می‌رسد. در این مرحله اعمالی چون جارو کشیدن و تمیزکاری عمیق داخل خودرو انجام می‌شود. به وسیله شامپو، سقف خودرو، چرم روی صندلی‌ها و قسمت داخلی شیشه‌ها تمیز می‌شوند. در این مرحله از دیتیلینگ خودرو در خانه، ریز‌به‌ریز فضاهای داخل خودرو با برس و دستمال‌های مایکروفایبر باید تمیز ‌شوند.

شما می‌توانید برای انجام خدمات دیتیلینگ خودرو به‌طور اصولی، از سرامیک پرو کمک بگیرید.

دیتیلینگ خودرو در خانه - سرامیک پرو
فهرست مطالب

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا