جستجو کردن
Close this search box.
نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین

نقاشی خودرو

نقاشی خودرو یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ جلوه ظاهری بدنه ماشین می باشد که پس از تصادفات، رنگ پریدگی و خط و خش های عمیق انجام میشود. با توجه به اینکه رنگ به شدت می تواند بر قیمت خودرو اثرگذار باشد، به همین دلیل تمام مراحل صافکاری، بتونه زنی و سنباده زنی و غیره لازم است قبل از رنگ آمیزی و نقاشی آن با دقت بالا انجام شود. در غیر این صورت ماشین دو رنگ شده و جلوه بسیار نامناسبی خواهد داشت. سرامیک پرو در ادامه مراحل آموزش نقاشی خودرو در خانه.، انواع روش های رنگ آمیزی و رنگ های مورد استفاده برای خوردوها و همچنین تاثیر آن بر قیمت اتومبیل را بررسی خواهد کرد.

نقاشی اتومبیل چیست؟

در صنعت خودروسازی، به عنوان یکی از مهم ترین مراحل، تمام بخش های بدنه خودرو رنگ آمیزی میشود. علیرغم کیفیت بالای اغلب رنگ ها، حتی خودروهای لوکس نیز ممکن است به دلیل تصادف و برخورد ضربه و موارد مشابه دچار رنگ پریدگی شوند. نقاشی اتومبیل از اقدامات بسیار مهمی می باشد که هدف اصلی آن پنهان ساختن تغییر رنگ در بدنه می باشد.

 

 

نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین
نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین

به عبارت دیگر، با نقاشی ماشین می توان بخش هایی که رنگ آنها آسیب دیده است را ترمیم کرد. هر اندازه این کار حرفه ای تر انجام شود، نتیجه کار بهتر بوده و اثر نقاشی مجدد روی بدنه دیده نمیشود. دلایل زیادی برای نقاشی اتومبیل وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

• عدم توجه به ترک و شکستگی رنگ روی بدنه منجر به گسترش آن و آسیب وارد شده به سطح فلزی آن خواهد شد. به طوریکه به مرور لایه فلزی بدنه ماشین دچار زنگ زدگی میشود

• خودروهایی که رنگ یکدست ندارند با قیمت های بسیار ارزان به فروش میرسند.

• جلوه ظاهری خودرو تا حد زیادی در گروه رنگ آن است و به همین دلیل باید نقاشی و رنگ آمیزی جدی گرفته شود.

مراحل نقاشی ماشین

در حالت کلی نقاشی اتومبیل نیاز به تخصص بالایی دارد و یکی از حساس ترین کارها در تعمیر و نگهداری از ماشین محسوب میشود. به همین دلیل مراحل انجام این کار باید به درستی رعایت شود و البته هر یک جزئیات بسیار زیادی را شامل میشود. از مهم ترین مراحل نقاشی ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع روش های نقاشی خودرو

روش های مختلفی برای رنگ آمیزی و نقاشی خودرو وجود دارد که برخی نیاز به تجهیزات داشته و بیشتر در کاخانجات کاربرد دارند. از جمله روش های مورد استفاده در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقاشی اتومبیل کوره ای

همان طور که از نام این روش مشخص است، فرایند رنگ آمیزی در کابینی شبیه به کوره انجام میشود. روند کار در این روش به این صورت است که ابتدا خودرو درون کابین های مخصوص که سرپوشیده و بسته هستند قرار میگیرند. این کابین ها دارای سیستم تهویه بوده و فیلترهای مخصوص هوا را به داخل منتقل و آنرا در بخش های مختلف به جریان می اندازند.

نقاشی اتومبیل - سرامیک پرو

در حین رنگ آمیزی سیستم های تهویه شرایطی را فراهم می کنند تا تنفس به راحتی انجام شود. پس از پایان نقاشی، دمای کابین افزایش پیدا نموده و تهویه هوای داغ را در تمام بخش ها یکسان می کند. این هوای داغ شرایط را بای خشک شدن سریع رنگ بدنه فراهم نموده و به همین دلیل کیفیت رنگ تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند.

استفاده از کوره برای نقاشی ماشین چند مزیت مهم را به همراه دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • جلوگیری از انباشته شدن گرد و غبار روی بدنه خودرو و کاهش کیفیت رنگ
  • خشک شدن سریع رنگ و افزایش کیفیت و استقامت رنگ در برابر خط و خش
  • تاثیر بسیار زیاد این شیوه رنگ آمیزی بر کاهش مصرف انرژی
  • جلوگیری از آسیب وارد شدن به محیط زیست با ممانعت از پخش شدن ذرات رنگ در فضای باز
  • کاهش احتمال آتش سوزی در حین رنگ پاشی

نقاشی خودرو بدون بتونه

 

در اغلب مواقع به دلیل آسیب هایی که ضربه های تصادف و غیره به بدنه وارد می کنند، بخش هایی از رنگ دچار شکستگی شده و آسیب می بیند. به همین دلیل از بتونه برای پر کردن ناهواری ها و یکدست کردن سطح رنگ استفاده میشود. دقت داشته باشید که بتونه کاری همیشه مورد نیاز نبوده و تنها در صورت ناهموار بودن بدنه انجام میشود. مراحل نقاشی خودرو بدون بتونه مانند آموزشی می باشد که در طول متن به آن اشاره شد. با این تفاوت که بتونه کاری حذف شده و تنها با سنباده زنی سطح صاف میشود.

بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   صافکاری pdr

۱. آماده سازی ابزارهای مورد نیاز برای نقاشی از قبیل سنباده، کاردک، پمپ هوا، رنگ، بتونه و غیره

۲. تمیز کردن خودرو و از بین بردن لایه های کثیفی و آلودگی در بخش های مختلف آن
۳. قرار دادن خودرو در محیط کاملا بسته و بدون گرد و غبار

۴. سنباده زنی و از بین بردن ناهمواری های روی بدنه

۵. بتونه کاری و پر کردن بخش هایی که دچار رنگ پریدگی و شکستگی رنگ و توررفتگی شده اند

۶. استفاده از چند لایه رنگ اولیه یا آستر

۷. پاشیدن چند لایه از رنگ اصلی روی بدنه

۸. سنباده زنی و از بین بردن تمام ناهواری ها

نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین

آموزش نقاشی ماشین

همان طور که اشاره شد، هر یک از مراحل فوق جزئیات بسیار زیادی را به همراه دارد و کار در حالت کلی سخت و تخصصی است. آموزش نقاشی خودرو که در ادامه ارائه می کنیم، به جزئیات بیشتری درهر یک از این مراحل اشاره داشته و شناخت ایده آلی درباره نحوه انجام این کار برایتان ایجاد می کند.

به عنوان اولین مرحله از آموزش نقاشی خودرو می توان به آماده سازی ابزارها و تجهیزات مورد نیاز اشاره کرد. اصلی ترین این ابزارها عبارتند از: کاردک، کمپرسور هوا، اسپری تفنگی، سنباده، چسب کاغذی، بتونه، کیلر، رنگ اصلی، آستر، تثبیت کننده، تینر، ماسک تنفسی و عینک و دستکش

محیطی که برای رنگ آمیزی خودرو در نظر میگیرید باید بدور از گرد و غبار و آلودگی و تابش مستقیم نور خورشید باشد. به همین دلیل در اغلب مواقع این کار در کابین و اتاقک های مخصوص انجام شده که دارای سیستم تهویه هستند. علاوه براین، توجه داشته باشید که نور و روشنایی اتاق در سطح ایده آلی باشد تا بتوانید نتیجه کار و ناهمواری های احتمالی آن را شناسایی و ترمیم کنید.

یکی از مهم ترین گام ها که در آموزش نقاشی خودرو به آن تاکید میشود، انتخاب رنگ کاملا یکسان با رنگ اصلی ماشین است. در اغلب مواقع در قسمت کاپوت خودرو کد رنگ درج شده است. علاوه براین در دفترچه راهنمای خودرو نیز این اطلاعات موجود هستند. سعی کنید رنگ با کیفیت و کاملا یکسان با رنگ اصلی ماشین انتخاب کنید تا خودرو دو رنگ نشود.

بخش مهمی از آموزش نقاشی ماشین به آماده سازی زیرساخت اختصاص داده میشود. توجه داشته باشید که لک و کثیفی ها و گرد و غبار روی بدنه خودرو به شدت بر شفافیت رنگ تاثیرگذار است. به همین دلیل سعی کنید تمام کثیفی و گرد و غبار را تمیز کنید.

پس از تمیز سطح بدنه، با سنباده به صورت دایره ای باید ناهمواری ها از بین بروند. این مرحله را با دقت بالایی انجام دهید تا روی بدنه خودرو خط و خش ایجاد نشود. پس از سنباده زنی، با کمی تینر بدنه را تمیز کنید و اجازه دهید تا سطح خودرو کاملا خشک شود.

تورفتگی ها و خط و خش های بسیار عمیق و بخش هایی که رنگ آن دچار شکستگی شده است را باید با بتونه پر کنید. دقت داشته باشید که بتونه دقیق روی بخش های مورد نظر قرار گیرد. بهتر است از چسب کاغذ یا روزنامه برای پوشاندن سایر بخش ها استفاده کنید.

از این مرحله به بعد به مهم ترین بخش ها در آموزش نقاشی ماشین اشاره می کنیم. یک لایه رنگ اولیه یا همان آستر را از سقف تا قسمت های پایینی خودرو بپاشید. توجه داشته باشید که رنگ آستر یکدست و کاملا هموار روی بدنه قرار گیرد. این مرحله را تا دو یا سه مرتبه می توانید انجام دهید، اما باید اجازه دهید هر لایه خشک شود و سپس رنگ بعدی پاشیده شود.

علیرغم دقت بالایی که در مرحله قبل ممکن است داشته باشید، این احتمال وجود دارد که بخش هایی از رنگ آستر ناهموار و برجسته تر شود. به همین دلیل بهتر است با سنباده نرم سطح را صاف کنید.

در آخرین و مهم ترین مرحله از نقاشی خودرو، رنگ اصلی باید پاشیده شود. رنگ پاش را از رنگ مناسب پر کنید و با سرعت مناسب از سقف تا پایین بدنه را به صورت یکنواخت رنگ آمیزی کنید. حدود ۶۰ دقیقه صبر کنید و مجدد یک لایه دیگر از رنگ را روی بدنه بپاشید تا ضخامت آن در سطح ایده آلی قرار گیرد. متناسب با نوع رنگ تا ۴ لایه می توان رنگ آمیزی کرد تا بدنه اتومبیل جلوه خوبی پیدا کنند.

آموزش نقاشی خودرو در خانه

تفاوت آموزش نقاشی اتومبیل در خانه یا مراکز مخصوص این کار، در نوع تجهیزات و دستگاه ها می باشد. چون در برخی از این مراکز رنگ کوره ای استفاده شده و در کابین های مخصوص اجرا میشوند. علاوه براین، ممکن است نیاز به صافکاری و پولیش کاری حرفه ای باشد تا بتوان سطح بدنه را صاف و هموار کرد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم این کار را در منزل انجام ندهید.

اگر به دلایل مختلف ترجیح می دهید نقاشی خودرو در خانه انجام شود، چند نکته را مد نظر داشته باشید:

بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   هزینه کاور بدنه خودرو

۱. حیاط منزل گرد و غبار زیادی داشته و به همین دلیل محیط مناسبی برای نقاشی ماشین نیست.

۲. اگر پارکینگ را برای نقاشی اتومبیل انتخاب می کنید، حتما سیستم تهویه را بررسی و از سالم و روشن بودن آن مطمئن شوید.

۳. تا حد امکان در حین نقاشی و تا مرحله خشک شدن رنگ درب پارکینگ را باز نکنید تا گرد و غبار روی رنگ انباشته نشود.
۴. حتما از ماسک های مخصوص تنفسی استفاده کنید و کودکان را از این محیط دور کنید.

در نهایت مراحل زیر را می توانید به ترتیب اجرا کنید:

 

نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین
نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین

۱. سطح خودرو را بشویید یا با دستمال میکروفایبر تمام گرد و غبار و لک و نم و رطوبت آن را تمیز کنید.

۲. با سنباده بخش هایی که دچار ترک و شکستگی رنگ شده اند را بکشید تا برای رنگ آمیزی آماده شوند.

۳. با بتونه مخصوص بخش های مورد نظر را بپوشانید. بتونه نباید بیش از اندازه رقیق باشد، در غیر این صورت نمی تواند بدرستی عمل کند.

۴. ابتدا یک لایه رنگ اولیه یا آستر را روی سطح قرار داده و پس از خشک شدن مجدد دو لایه دیگر رنگ پاشی کنید

۵. در نهایت رنگ اصلی را از سقف تا قسمت های پایینی بپاشید.

انواع رنگ خودرو

یکی از مهم ترین نکاتی که در رنگ آمیزی و نقاشی خودرو باید در نظر داشت، تناسب و یکسان بودن رنگ اصلی بدنه با رنگ جدید است. علاوه بر یکسان بودن کد رنگ، نوع آن نیز باید مشابه باشند. در حالت کلی چند گزینه برای نقاشی ماشین پیش رو خواهید داشت که عبارتند از:
نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین

رنگ روغن

ارزان ترین و بی کیفیت ترین رنگ برای خودرو رنگ های روغنی می باشند. این رنگ ها براحتی و با قلم گیر های مخصوص ترمیم شده و خط و خش آنها برطرف می شود. اما تنوع بالایی نداشته و قرمز، آبی و سیاه و سفید آن در بازار موجود است. همچنین توجه داشته باشید که روی سطح این رنگ ها کمی ناهمواری دیده میشود و در حالت کلی جلا ندارند.

رنگ متالیک

یکی دیگر از بهترین انواع رنگ برای نقاشی اتومبیل، رنگ های متالیک هستند. مهم ترین ویژگی این رنگ ها این است که دارای کیلر بوده و به همین دلیل رنگ جلا و درخشش داشته و جلوه بسیار خوبی را برای خودرو ایجاد می کند.
کم بودن تنوع رنگ و تفاوت در ترکیب های مختلف آن باعث میشود ترمیم آنها کمی سخت باشد و با گذشت زمان نیز احتمال کاهش جلا در آنها وجود دارد.

نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین
نقاشی ماشین، نقاشی خودرو، نقاشی اتومبیل، آموزش نقاشی ماشین

رنگ صدفی

بهترین نوع رنگ که می توان برای نقاشی ماشین انتخاب کرد، رنگ های صدفی می باشند. این رنگ ها که قیمت بالایی داشته و به خوبی ناهمواری های روی سطح را پنهان می کنند، جلا و جلوه بسیار زیبایی دارند. اما دقت داشته باشید که ترمیم آنها کمی سخت بوده و ممکن است با چالش پیدا نکردن رنگ مشابه آن مواجه شوید.
بنر سرامیک پرو - ceramicpro.ir

اطلاعات بیشتر در مورد   لیسه گیری حرفه ای

هزینه نقاشی خودرو

هزینه نقاشی خودرو تحت تاثیر چند عامل مهم قرار دارد که مهم ترین آنها، نوع رنگ و برند آن است. همان طور که اشاره شد رنگ های روغنی ارزان ترین گزینه و بعد از آن به ترتیب رنگ متالیک و صدفی قرار دارند. هر اندازه برند معتبرتر باشد، به همان نسبت کیفیت و قیمت آن نیز بالاتر است. از دیگر پارامترهای موثر بر قیمت نقاشی ماشین، میزان خط و خش و رنگ پریدگی ها روی بدنه است. چون از بین بردن و پنهان کردن خط و خش و بتونه کاری و سنباده زنی زمان بر بوده و به همین دلیل باعث میشود هزینه نقاشی افزایش پیدا کند.

تاثیر رنگ شدگی بدنه اتومبیل بر قیمت

یکی از نگرانی های اصلی اغلب افراد برای نقاشی اتومبیل، تاثیر آن بر کاهش قیمت خودرو است. این یک واقعیت است که خودروهای دارای رنگ که در صافکاری رنگ آمیزی شده اند قیمت ارزان تری خواهند داشت. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که نقاشی شدن ماشین بهتر از عدم توجه به رنگ پریدگی های آن است. به طوریکه ماشین نقاشی شده قیمت بالاتری نسبت به خودروی دارای رنگ پریدگی و خط و خش دارد.

مساله بسیار مهم بعدی، ارتباط مدل ماشین با تاثیر رنگ شدگی آن بر قیمت است. این یک قانون همیگشی است که قیمت خودروهای لوکس پس از نقاشی افت بیشتری نسبت به ماشین های مدل پایین دارد. علاوه براین، کیفیت نقاشی نیز می تواند در این زمینه موثر باشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم نقاشی و صافکاری را در مراکز معتبر انجام دهید.

تعیین افت قیمت برای نقاشی ماشین

تعیین افت قیمت برای نقاشی ماشین در اغلب مواقع توسط کارشناسان این حوزه انجام میشود. چون در بسیاری از مواقع رنگ آمیزی مجدد خودرو بسیار با کیفیت انجام شده و شناسایی آن براحتی امکان پذیر نیست.

  • در تعیین افت قیمت برای نقاشی ماشین باید به چند عامل مهم توجه شود. یکی از مهم ترین آنها محل و نقطه ایست که نقاشی شده است. برخی از قسمت های بدنه پس از نقاشی به مرور کیفیت خود را از دست داده و رنگ دچار ریزش و شکستگی میشود. به همین دلیل این قبیل نقاط می توانند افت بیشتری در قیمت خودرو داشته باشند.
  • مساله بسیار مهم بعدی دلیل رنگ شدگی می باشد. چون اگر نقاشی فقط آثار خط و خش های سطحی و جزئی را پنهان کند، نسبت به نقاشی بعد از تصادف و چپ شدن خودرو افت کمتری در قیمت اتومبیل دارد.
پیمایش به بالا