پذیرش : 0919422032091018085-021مدیریت : 09121097713

آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir

آموزش شیشه دودی
آموزش شیشه دودی یا دودی کردن شیشه که در ادامه ارائه میشود، به نکات مهم در نصب برچسب های مخصوص با درصدهای مجاز پرداخته و قوانین و محدودیت های موجود در این زمینه را نیز در برمیگیرد. تیره و مات شدن شیشه خودرو علاوه بر زیباتر کردن جلوه ظاهری آن، تاثیر زیادی بر آسایش سرنشینان داشته و می تواند شرایط را برای رانندگی در روزهای گرم و آفتابی سال به بهترین شکل فراهم کند. اما عدم توجه به استانداردها و قوانین و محدودیت های موجود در این حوزه منجر به مشکلات زیادی شده و در اغلب مواقع باید جریمه پرداخت کنید. برای آشنایی با تمام محدودیت ها و قوانین مات کردن شیشه ماشین، انواع روش ها و برچسب های دودی کردن شیشه و مراحل نصب و هر آنچه که باید در این باره بدانید در ادامه با سرامیک پرو همراه باشید.

شیشه دودی خودرو چیست؟

تابش مستقیم نور خورشید به داخل خودرو و اذیت شدن چشم راننده یکی از مشکلات بسیار رایج می باشد که به شیوه های مختلف می توان آن را برطرف کرد. یکی از روش های بسیار کاربردی، تیره تر شدن رنگ شیشه ها می باشد. به فرآیندهایی که باعث میشوند رنگ شیشه های ماشین تیره و مات شود، اصطلاحا دودی شدن شیشه گفته میشود که در درصدهای مختلف قابل اجرا است. این فرآیندها علاوه بر بهتر کردن شرایط برای رانندگی در روزهای گرم و آفتابی، می تواند ظاهر خودرو را لوکس تر نشان دهد. البته دلایل زیادی برای دودی شدن شیشه ها وجود دارد و تنها برای راحتی راننده و سرنشینان و لوکس شدن ماشین نیست.

آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir
آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir

انواع شیشه دودی ماشین

پولیش ماشین یکی از مهم ترین کارها در زمان نظافتبه دلیل تاثیر بسیار خوبی که رنگ های تیره شیشه ها بر جلوگیری از ورود نور خورشید به داخل به همراه دارد، به همین دلیل با تنوع بالایی از آنها روبرو هستیم. علاوه بر تفاوت هایی که در کیفیت این شیشه ها وجود دارد، درصد تیره بودن آنها نیز متفاوت است و هر چه این درصد کمتر باشد، به همان نسبت رنگ شیشه روشن تر است. یکی از مهم ترین موارد در آموزش شیشه دودی خودرو، شناخت شیشه ها بر اساس درصد استاندارد تیره بودن آنها می باشد. بر اساس درصد تیره بودن رنگ شیشه ها می توان آنها را در گروه های مختلف با درصدهای 5، 20، 25، 35، 40 ، 45 و بالاتر دسته بندی کرد.

علاوه بر تفاوت در درصد تیره و روشن بودن، برچسب دودی کردن شیشه از نظر ویژگی هایی از قبیل ضد اشعه و ضد خش بودن نیز با هم تفاوت دارند. برخی از ین برچسب ها دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و کاملا ضد خش هستند و از ورود اشعه uv به داخل خودرو نیز جلوگیری می کنند.
لازم به ذکر است که این برچسب ها بر اساس نوع رنگ به کار رفته در آنها نیز گروه بندی شده و کیفیت متفاوتی دارند. بر اساس نوع رنگ می توان آنها را در انواع برچسب رنگی، فلزی، ترکیب رنگ و فلز، کربنی، شفاف و سرامیکی دسته بندی کرد. بهترین و باکیفیت ترین نوع این برچسب ها، سرامیکی هستند که ذرات سرامیک به کار رفته در آنها به جای رنگ، تاثیر زیادی بر ماندگاری داشته و از ورود 50 درصد از گرمای خورشید به درون خودرو جلوگیری می کند.

آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir

مزایا شیشه دودی کردن ماشین

بدون شک قبل از شروع آموزش شیشه دودی کردن خودرو لازم است به این موضوع مهم اشاره کنید که این کار چه مزیتی به همراه دارد؟ از مهم ترین مزیت های دودی کردن شیشه ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بنر- ceramicpro.ir

  جلوگیری از ورود نور خورشید به داخل خودرو: با تیره و مات شدن شیشه های ماشین، نور خورشید به صورت مستقیم وارد خودرو نشده و چشم ها را اذیت نمی کند. برای رانندگی در جاده های طولانی و گرم این یک مزیت بزرگ به شمار می رود.

  ظاهر لوکس خودرو: یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث شده است تا جوانان به شدت به تیره تر شدن شیشه خودروها علاقه مند شوند، اسپرت و لوکس شدن ظاهر خودرو است. با مقایسه ظاهر یک خودرو قبل و بعد از دودی کردن شیشه به راحتی می توانید تفاوت آنها را از نظر لوکس و زیباتر شدن احساس کنید.

  حفظ حریم شخصی در خودرو: به دلیل کاهش دید داخل خودرو در صورت مات و تیره بودن شیشه های آنها، حریم شخصی افراد تا حد زیادی حفظ میشود.

  افزایش امنیت سرنشینان خودرو: این ویژگی و مزیت بیشتر برای خودرو افراد شناخته شده و معروف می باشد که درصد دودی کردن شیشه خودروهای آنها بیش از حد استاندارد انجام میشود. خودروهای تشریفاتی به دلیل تیره بودن شیشه امنیت بالاتری برای سرنشینان را فراهم می کند.

آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir
آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir

•  افزایش مقاومت شیشه ماشین: برچسب های دودی کردن شیشه ها با توجه به کیفیت آنها می توانند تا حد زیادی از شیشه ها در برابر ضربه مقاومت کنند. علاوه براین، این برچسب ها ضد خش بوده و به همین دلیل مقاومت شیشه را در برابر تماس با اشیای نوک تیز افزیش می دهند.

•  ممانعت از ورود اشعه مادون قرمز IR و فرابنفش UV: در مراحل آموزش شیشه دودی خودور به این نکته مهم تاکید میشود که کیفیت برچسب و ویژگی های آن را در زمان خرید مد نظر داشته باشید. چون برخی از این برچسب ها در برابر اشعه ماورابنفش مقاومت بالایی داشته و مانع از ورود آن به داخل خودرو و آسیب رساندن به پوست شود.

•  جلوگیری از هدر رفت انرژی: برچسب های باکیفیت به کار رفته در شیشه دودی خودرو می توانند به عنوان عایق حرارتی نیز عمل کنند. به عنوان مثال، نوع فلزی و سرامیکی این برچسب ها از ورود گرمای خورشید به درون خودرو جلوگیری می کنند و در روزهای گرم تابستان تاثیر زیادی بر کیفیت هوای درون ماشین دارند.

•  جلوگیری از آسیب دیدن وسایل داخل خودرو: روکش صندلی ها و قطعات پلاستیکی داشبورد و غیره به مرور در صورت تابش نور خورشید آسیب میبینند. با دودی کردن شیشه خودرو می توان از آسیب وارد شدن به صندلی و سایر وسایل جلوگیری کرد.

معایب شیشه دودی

علیرغم مزایایی که شیشه دودی خودرو به همراه دارد، چند عیب عمده در آن به چشم میخورد و به همین دلیل است که محدودیت های قانونی در مات و تیره کردن شیشه ها وجود دارد. مهم ترین معایب دودی کردن شیشه های خودرو شامل موارد زیر می باشند:

کاهش دید راننده: در صورت تیره بودن بیش از اندازه رنگ شیشه های خودرو، راننده دید کمی خواهد داشت و احتمال تصادف افزایش پیدا می کند.

عدم شناسایی خودرو با جی پی اس: در برچسب های بی کیفیت و قدیمی امکان شناسایی خودرو از طریق جی پی اس وجود نداشت. چون این برچسب ها از ورود امواج جلوگیری می کردند اما در برچسب های جدید این نقطه ضعف رفع شده است.

آموزش روش های شیشه دودی کردن

خودروهایی که در سطح شهر مشاهده می کنید و شیشه های تیره و مات دارند را می توان بر اساس روش دودی کردن شیشه ها به دو گروه تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

دودی کردن شیشه های خودرو در کارخانه

برخی از مدل های خودرو در کارخانه به صورت فابریک دارای شیشه های دودی هستند و به همین دلیل در آنها از برچسب استفاده نشده است. عدم استفاده از برچسب تیره کردن شیشه در این روش باعث میشود تا با گذر زمان رنگ شیشه نیز تغییر نکرده و نیاز به ترمیم نداشته باشند.

دودی کردن دستی شیشه های خودرو

در این روش با استفاده از برچسب های مخصوص می توان رنگ شیشه را بر اساس درصد مورد نظر تیره کرد. برچسب ها از نظر درجه تیره و روشن بودن رنگ متفاوت هستند و پس از جداسازی دو لایه آنها از یکدیگر، سطح چسبنده روی شیشه متصل میشود. با توجه به اینکه این برچسب ها را می توان در صورت تمایل از روی شیشه جدا کرد، به همین دلیل نسبت به شیشه های دودی شده توسط کارخانه طرفداران بیشتری دارند.

آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir
آموزش شیشه دودی - ceramicpro.ir

آموزش مراحل نصب برچسب شیشه دودی

یکی از بهترین مزایای دودی کردن شیشه ها با برچسب و به صورت دستی، اجرای آسان آنها می باشد. برای نصب این برچسب ها و تیره کردن شیشه ماشین کافیست مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید:
• به عنوان اولین گام برای دودی کردن شیشه خودرو به صورت دستی، لازم است تمام سطح آن تمیز شود. هرگونه گرد و غبار و لک و کثیفی نتیجه بدی بر روی کار خواهد داشت. توجه داشته باشید که در این مرحله برچسب های قدیمی روی شیشه را کاملا تمیز و از روی سطح جدا کنید. علاوه براین، بهتر است نصب برچسب شیشه دودی را در فضاهای سرپوشیده و بسته انجام دهید تا گرد و غبار در حین انجام کار روی شیشه قرار نگیرد.
• پس از خشک شدن کامل شیشه، باید شیشه ماشین را بالا بدهید.
• سپس برچسب را روی سطح بیرونی شیشه ماشین قرار دهید و برای برش زدن آن باید به طور دقیق اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری لایه نازک برچسب را به سمت خود قرار داده و قسمت ضخیم را روی شیشه بگذارید.
• برای جلوگیری از جدا شدن برچسب با گذر زمان و بالا و پایین رفتن های مداوم شیشه، بهتر است برچسب حدود 5 تا 10 میلیمتر از لبه ها فاصله داشته باشد.

• سپس با تیغ یا کاتر مخصوص بخش های اضافه برچسب را ببرید. در این مرحله دقت داشته باشید که به بدنه خودرو و شیشه اصلی آسیب وارد نشود.
• با استفاده از سشوارهای صنعتی حباب های روی برچسب و نامنظمی های ایجاد شده در آن را محو کنید. همزمان با حرارت دادن برچسب، به کمک لیسک های مخصوص روی برچسب بکشید تا سطح آن کاملا صاف شود.
• سپس لایه رویی و بی رنگ را از برچسب جدا و آن را بر روی سطح شیشه داخلی خودرو قرار دهید. سطح شیشه های داخل خودرو نیز باید کاملا تمیز و بدون گرد و غبار باشند و نم و رطوبت نیز در آنها وجود نداشته باشد.
• دقت داشته باشید که پس جدا کردن دو لایه برچسب از هم، روی لایه زیرین که به شیشه متصل است با اسپری آب بپاشید. این کار باعث میشود تا برچسب با قدرت بالاتری به شیشه متصل شده و از آن جدا نشود.

بنر-ceramicpro.ir

هزینه شیشه دودی

در تعیین قیمت دودی کردن شیشه خودرو مهم ترین فاکتور اثرگذار نوع برچسب می باشد. همان طور که اشاره شد، برخی از این برچسب ها کاملا ضد خش و نشکن بوده و به همین دلیل قیمت بالاتری نیز دارند. نوع برچسب و رنگی یا فلزی و سرامیکی بودن آنها نیز بر قیمت ها اثرگذر هستند و در حالت کلی نوع سرامیکی گران تر از بقیه هستند. علاوه براین، برند تولید کننده نیز می تواند تاثیر بسزایی در این زمینه داشته باشد. با توجه به اینکه این برچسب ها وارداتی می باشند، به همین دلیل تحت تاثیر نوسان نرخ ارز قرار گرفته و قیمت ثابتی ندارند. همچنین لازم به ذکر است، مدل خودرو و هزینه های دستمزد نصب برچسب شیشه دودی نیز می تواند عامل دیگری در افزایش یا کاهش قیمت باشد.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

ثبت نام در کلاس های آموزشی